HAVACILIK,UZAY VE TEKNOLOJİ FUARINA BÜYÜK İLGİ. BAŞVURULAR UZATILDI

TEKNOFEST İSTANBUL’un teknoloji yarışmalarına başvurular 15 Nisan’a uzatıldı

 TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan teknoloji yarışmalarına başvurular, yoğun ilgi nedeniyle 15 Nisan’a kadar uzatıldı. 12 farklı kategoride düzenlenecek olan ve kazananlara 30 bin ila 250 bin arasında ödül sunulan teknoloji yarışmalarına, ortaokul öğrencilerinden yüksek lisans mezunlarına kadar tüm teknoloji meraklıları başvurabiliyor. Teknoloji yarışmalarıyla, Türkiye’de yerli ve millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda farkındalık oluşturulması ve bu alanda çalışan gençlerin desteklenmesi hedefleniyor.

 Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde, Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefinde önemli rol oynayan kurumların paydaşlığı ile düzenlenen TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde İGA İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilecek. Türkiye’nin yerli ve millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi amacıyla hayata geçirilen festivale katılım ücretsiz. Festival kapsamında düzenlenecek olan ve  duyurulduğu günden itibaren teknoloji meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği teknoloji yarışmaları ise festivalin en önemli ayağı. Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarına gösterilen yoğun ilgi nedeniyle, başvurular 15 Nisan 2018 tarihine kadar uzatıldı. Roket Yarışmasının son başvuru tarihi ise 1 Nisan. Türkiye’de yerli ve millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda farkındalık oluşturmak ve bu alanda çalışan gençlerin desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilecek yarışmaların yanı sıra yine festival kapsamında, havacılık gösterileri, seminerler, uluslararası girişim zirvesi ve aktiviteler ücretsiz olarak ziyaretçileri ağırlayacak.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde düzenlenen TEKNOFEST İstanbul’un teknoloji yarışmaları Aselsan, Baykar, İGA, İsbak, Roketsan, TAI, THY, TÜBİTAK ve TÜRKSAT destekleriyle düzenlenecek. Festivalin diğer paydaşları arasında Anadolu Ajansı, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Boğaziçi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, HAVELSAN, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Milli Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), TRT ve Yıldız Teknik Üniversitesi yer alıyor.

Kazananlara, 30 bin ila 250 bin lira arasında ödül verilecek

Festivalin en önemli ayağını oluşturan ve 12 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları arasında; Havalimanı Sistemleri Nesnelerin İnterneti Uygulamaları, İHA Destekli İnsansız Kara Aracı, İnsanlık Yararına Teknoloji, İnsansız Su Altı Sistemleri, Robotaksi, Robotik Fetih 1453, Roket, Savaşan İHA, Sürü İHA ve Yapay Zeka yarışmaları yer alıyor. TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışması ve TÜRKSAT Model Uydu yarışması da bu yıl TEKNOFEST’te düzenleniyor. Yarışmaları kazanan takımlara, 30 bin ila 250 bin lira arasında değişen ödüller sunuluyor. Yarışmacı takımlara, hazırlık sürecinde kendi projelerini geliştirmeleri için teknik malzeme ve ekipman desteği verilerek, gençlerin teknoloji geliştirmelerinin desteklenmesi hedefleniyor. Yarışmalara, ortaokul öğrencilerinden yüksek lisans mezunlarına uzanan geniş bir yaş grubunun başvuruları kabul ediliyor. 

Tamamlandığında Avrupa’nın en büyük havalimanı olması planlanan İGA İstanbul Yeni Havalimanı alanında 20-23 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek festival kapsamında; Paraşüt, Solo Türk, Türk Yıldızları ve uluslararası profesyonel havacılık ekiplerinin gösterileri, seminerler, ödüllü teknoloji yarışmaları ve yerli teknoloji girişimlerinin yanı sıra uluslararası girişimlerin de yer alacağı Uluslararası Girişim Zirvesi de düzenlenecek.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

TİKAV, “Dijitaldeki Ayak İzimiz” projesi kapsamında haziran ayı eğitimleri ile kırsalda ailelerin eğitimini desteklemeye devam ediyor

Akfen Holding tarafından kurulan Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), Akfen Yenilenebilir Enerji …