GEBKİM MTAL YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR…

Bu yıl 140 öğrenci

GEBKİM MTAL’li olma şansı yakalayacak

Kalıplaşmış meslek lisesi anlayışına köklü bir değişim getiren GEBKİM MTAL, yeni öğrencileri ile buluşmak için gün sayıyor. Daha ilk yılında Kocaeli’nin en çok tercih edilen okullarından biri olmayı başaran GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, eğitim programı ile olduğu kadar sosyal ve kültürel aktiviteleri ile de farklılaşıyor. GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nın Kocaeli’ne kazandırdığı bu proje okul, bölgenin aydınlık çehresini temsil ediyor. GEBKİM MTAL, mutlu öğrenciler vaadi ile velilerin tercihi oluyor. Kimya sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışan ihtiyacını giderecek eğitim programı ile mezun ettiği öğrenciler kimya sektöründe iş bulmakta zorlanmayacak.

 Türkiye’nin en iyi mesleki eğitim veren okulu olma hedefiyle çalışmalarına son sürat devam eden GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin, 2019-2020 Eğitim Öğretim yılını değerlendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Yüksel Bölükbaşoğlu, GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Yönetim Kurulu Üyeleri Zümran Aracı, M. İmer Özer, Eralp Erdem, Sebahattin Işık, Hakan Özhuy, Barış Pakiş ve Cem Yelten, GEBKİM Vakfı Müdürü Burak Sarıcı, GEBKİM MTAL Okul Müdürü Hakan Çelik, GEBKİM MTAL öğretmen ve öğrencileri katıldı. GEBKİM Vakfı tarafından desteklenen ve pandemiye rağmen eğitim kalitesinden ödün vermeyen okul bu yıl da LGS sınavına giren öğrenciler tarafından yakın markaja alındı.

 Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde yer alan GEBKİM MTAL, “Kimyamızda eğitim var” sloganıyla 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Yılında ilaç, kozmetik, temizlik ürünleri, plastik, ambalaj gibi birçok farklı alt sektöre sahip olan kimya sektöründe çalışmak isteyen gençlere kapılarını açtı. Proje okul olarak geçen yıl ilk kez LGS puanıyla 120 öğrenci aldı. Ayrıca Dilovası’nda ikamet eden 68 öğrenci de yerel yerleştirme ile GEBKİM MTAL öğrencileri arasına katıldı. GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2020 – 2021 Eğitim ve Öğretim Yılında 60’ı LGS sınavı puanı, 80’i yerel yerleştirme ile olmak üzere 140 öğrenci alacak.

Okul sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden olan GEBKİM MTAL’de 20 derslik, 8’i kimya ve 4’ü ise endüstriyel otomasyon olmak üzere 12 laboratuvar bulunuyor. Nitelikli bir eğitimin yanında sosyal anlamda gelişime de yatırım yapan okul, öğrencilerine müzik ve spor aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri ortamı sağlıyor. Öğrencilerine tiyatro ve dramadan halk oyunlarına, gitar ve bağlamadan resim kurslarına ve voleybol, basketbol, masa tenisi gibi sportif etkinliklere kadar geniş bir alan açan okul, topluma güçlü sosyal bireyler yetiştiriyor. Firmaların desteği ile kurulan zengin kütüphanesi de çocukların gelişimine destek veriyor.

GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören tüm öğrenciler, GEBKİM Vakfı’nın desteğiyle okul kıyafetleri ve yemekten ücretsiz faydalanıyor. Dilovası dışından gelen ve LGS puanı ile GEBKİM MTAL’yi tercih eden öğrencilere ücretsiz servis sunulurken, uzaktan gelen öğrenciler için yurt imkânı da bulunuyor. Başarılı öğrenciler GEBKİM Özel Bursu ile destekleniyor. Okul, öğrencilerinin alanları ile ilgili yabancı kaynakları takip etmeleri yanında sektöre adım attıklarında ihtiyaç duyacakları yabancı dil bilgisini de kazandırmayı hedefliyor. Bu amaçla özel okullarda bile benzeri az olan bir İngilizce Sokağı kuran GEBKİM MTAL, önümüzdeki yıl yeni işbirlikleri ile İngilizce eğitimini daha da geliştirmeyi planlıyor.

Toplantıda bir sunum yapan GEBKİM MTAL Okul Müdürü Hakan Çelik, pandemiye rağmen son derece verimli bir eğitim öğretim yılı geçirdiklerini belirterek şunları söyledi: “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak proje okul olduğumuz 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Yılında öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgisi ile karşılaştık. 2019 LGS puanlarına göre yüzde 7 ile yüzde 35 yüzdelik dilimdeki öğrencilerin tercihi olan okulumuz, Kocaeli genelinde en yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alan dördüncü okul oldu. Şu an okulumuzda 10., 11. ve 12 sınıfa geçen 155’i kız 143’ü erkek olmak üzere toplam 298 öğrencimiz bulunuyor. Bu yıl 140 yeni öğrenci daha ailemize katılacak. Endüstriyel Otomasyon sınıfımızı da bu yıl açıyoruz. Yeni Eğitim ve Öğretim Yılında güçlenen eğitim kadromuzla kimya sanayinin üretirken öğrenen iş gücünü yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimizin nitelikli bir mesleki eğitim almaları yanında sosyal anlamda da gelişmelerini sağlamak ve öğrencilerimiz arasındaki uyum ve iletişimi güçlendirmek amacıyla müzik ve spor aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri ortamı yaratıyoruz. Okulumuzdaki 10 bin kitap kapasitesine sahip kütüphanemiz için Koruma Temizlik A.Ş. ilk aşamada bin 759 kitap bağışladı. Okul-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini sergiliyoruz. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin GEBKİM Kimya İhtisas OSB’de yer alan fabrikaları ziyaret etmeleri ve ortak projeler geliştirilmesine önem veriyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği projeleri ile okulumuzun vizyonunu geliştirmek hedefindeyiz. Bu amaçla birçok AB projesine başvuru yaptık. 2020 – 2021 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren bu alandaki çalışmalarımız da devam edecek.”

GEBKİM MTAL’i kimya sanayinin nitelikli iş gücü sorununa çözüm getirmek için eğitim hayatına kazandırdıklarını belirten GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı; “Bu yıl pandemi nedeniyle LGS’ye giren öğrencilerimizin daha fazla moral ve motivasyona ihtiyacı vardı. Gençlerimize güveniyoruz, onlar her duruma uyum sağlayacak güçteler. Kimya sanayinin merkezlerinden Kocaeli’nde eğitim veren okulumuz nitelikli mesleki eğitim yanında öğrencilerimizin topluma faydalı birer birey olmalarını sağlayacak sosyal ve kültürel aktivitelerle de farklılaşıyor. Meslek Liseleri ile ilgili negatif algıyı yıkmak, entelektüel olarak da kendini yeterli hisseden bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. GEBKİM MTAL, proje okul olarak başladığı ilk Eğitim Öğretim Yılının ardından gereken eğitim kadromuzun gerekse de öğrencilerimizin mutluluğu bizler için en önemli geri dönüş oldu. Bu yıl tüm dünya pandeminin etkisinde zor bir süreçten geçti. Böyle bir süreçte dahi öğrencilerimizin eğitimini yakından takip eden, eğitim takvimini aksatmayan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Tabii derslerini sıkı takip edip başarıyı yakalayan öğrencilerimizi de takdir etmek lazım. Güçlü eğitim altyapımız, deneyimli yönetici ve öğretmen kadromuz, sosyal imkânlarımız ve laboratuvarlarımız, staj ve burs olanaklarımız ile 2020 – 2021 Eğitim ve Öğretim yılına başlayacağız. Bu yıl devreye almayı planladığımız Uygulama ve Pilot Üretim Tesisimiz öğrencilerimiz açısından mikro düzeyde üretim yapma ve deneyim kazanma açısından bir diğer büyük şans olacak. Bu noktada GEBKİM Vakfımıza ve GEBKİM MTAL’e desteklerini esirgemeyen GEBKİM OSB firmalarına teşekkür ediyorum” dedi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Eğitimde yapay zeka dönemi geliyor

Viewsonic Education Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle …