BAŞAKŞEHİRLİ ÖĞRENCİLER HAYALLERİNDE Kİ ÜNİVERSİTELERE BÜTEF’ TE BULUŞTU

Başakşehir Belediyesi, BÜTEF (Başakşehir Üniversiteler Tanıtım ve Eğitim Fuarı) ile öğrencileri hayallerini kurdukları üniversitelerin temsilcileriyle bir araya getirdi.

 Üniversiteler hakkında merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu fuar, Başakşehirli üniversite adaylarından yoğun ilgi gördü.

 Başakşehirli üniversite adayları, BÜTEF’de hayallerini kurdukları üniversitelerin temsilcileriyle buluştu. Başakpazar Fuar ve Sergi Alanı’nda bu yıl altıncısı düzenlenen Başakşehir Üniversiteler Tanıtım ve Eğitim Fuarı (BÜTEF)’in açılışı öğrencilerin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Yurtiçi ve yurtdışından devlet ve özel üniversitelerin de aralarında bulunduğu 52 eğitim kurumunun katıldığı fuarın açılışı, Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Başakşehir Belediye Başkan Yardımcıları Muammer Çınar ve Mehmet Tayip Tanrıkulu ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz tarafından yapıldı.

Başkan Kartoğlu’na gençlerden yoğun ilgi

Fuarda gençlerle bir araya gelen Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Eskiden gençlerimiz kapı kapı üniversiteleri dolaşıyorlardı. Başakşehir Belediyesi olarak tüm seçkin üniversitelerimizi her yıl gençlerimizle buluşturuyoruz. Bu yıl 6’ncısını düzenlediğimiz BÜTEF ile gençlerimizin tercihlerini doğru yapabilmesini hedefliyoruz” dedi.

Başkan Kartoğlu, fuar alanında gençlerle ve BÜTEF’e katılan eğitim kurumlarının temsilcileriyle sohbet etti. Kartoğlu, kendisine yoğun sevgi gösterilerinde bulunan öğrencilerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Kartoğlu, üniversite adaylarına yeni ufuklar açan fuara katılan tüm eğitim kurumlarına sertifika verdi.

Bilginin güç olduğunu unutmayın

Fuarın açılışında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, günümüzde en büyük gücün bilgi olduğuna işaret ederek, “Hem Türkiye’de hem de dünyada söz sahibi olabilmeniz için Türkiye’nin ve dünyanın geleceğini çok iyi okumanız gerekir. Bunun için bilgiye ihtiyaç vardır. Bilginin güç olduğunu unutmayın. Gençler, sizleri seviyoruz ve sizlere güveniyoruz. Ufkunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun” dedi.

Hedeflerinizi sınırlandırmayın

Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Çınar ise gençlere yönelik Living Lab, Bilgievleri ve Spor Parkları gibi çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini belirterek şunları söyledi: “Sevgili kardeşlerim, ufkumuzu hedefimizi geniş tutmalıyız. İmkânlarınızın sınırlı olması hedeflerinizi sınırlamamalıdır. Hedefleri büyük olan insanlar, büyük işler başarırlar. Endişe ve heyecana kapılmadan sınavda başarılı olacağınıza inanıyorum.”

Keyif alacağınız bir alan belirleyin

Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin ise, “Kesinlikle sınav stresine girmeyin. Önünüzde uzun bir hayat olduğunu unutmayın ve keyif alacağınız bir alanı belirleyin, keyif alarak üniversite okuyun. Üniversiteleri sadece iş bulma, meslek edinme aracı olarak görmeyin. Siz donanımınızı, bilginizi ve görgünüzü artırın. Biz her zaman ve her yerde size destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Öğrencilerden BÜTEF’e tam not

BÜTEF, Başakşehirli öğrencilere hayallerindeki üniversitelerin temsilcileriyle aynı çatı altında ulaşma imkânı sundu. Üniversitelerin stantlarını bir bir gezerek merak ettikleri her konuda bilgi sahibi olan gençler, üniversiteleri yakından tanımalarının yanı sıra uzman eğitimci ve akademisyenlerden de rehberlik hizmeti aldılar. Eğitim kariyerlerini doğru yönlendirmek adına çok önemli bilgilere ulaştıklarını belirten gençler, aynı gün içinde çok sayıda üniversite temsilcisiyle görüşme fırsatı yakaladıkları için kendilerini şanslı hissettiklerini söyledi.

Doğru tercih nasıl yapılmalı?

BÜTEF kapsamında üniversite adayları için Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde bir seminer de verildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakülteleri Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kocabaş moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerde, Yazar ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sait Özdemir, Türk PDR Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Enis Tustaş ve Eğitim Danışmanı İbrahim Altınışık öğrencilere sistem, tercihler ve sınavla ilgili merak edilen konularda bilgiler verdi.

Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Karar verirken sıralamalar nasıl olmalıdır? Sorularına cevap veren Eğitim Danışmanı İbrahim Altınışık, “Aldığımız puan, belirlediğiniz okula ve bölüme girmek için yeterli ise bunu ilk tercih yapabilirsiniz. 24 tercih hakkınız var. Bütün tercihleriniz yaptınız ve son olarak yaptığınız tercihe yerleştiğinizde mutlu olacak mısınız bunu kendinize sormalısınız. Ve sınava bir daha hazırlanamayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka tercih yapmalısınız. Okul başarı puanımız bir sonraki yıl tercih yapmak istediğimizde yarıya düşüyor. O yüzden tercih yapacağınız üniversitede sizin için uygun meslekler bedensel ve ruhsal anlamda hangi bölüm ve üniversiteler bunu tespit etmeliyiz. Tercih yaptığınız bölüm beklentileriniz ile ne kadar uyuşuyor bilmelisiniz. Tercih yaptığınız üniversite çevre aile ve ekonomik yapınızla uyumlu görmelisiniz” diyerek tercih yapacak öğrencilere kritik tüyolar verdi.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Kadıköy Anadolu Lisesi Kütüphanesi, Kayalar Ailesi Desteğiyle Yenilendi

Kadıköy Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan kütüphane, Kayalar ailesinin desteğiyle yenilendi. 17 Mayıs Cuma günü …