ARTIK OKULLAR DAHA ÇEVRECİ

Şişli Belediyesi’nin her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında çevre sorunlarına dikkat çekmek ve çocuklara çevre bilincini aşılamak amacıyla “Yeşil Yıldızlı Okullar Kampanyası” düzenleniyor. Düzenlenen törenle kampanya bu yıl son buldu.

Kampanya kapsamında Şişli’de yer alan ilkokul, ortaokul ve liseler 2018-2019 yılı eğitim öğretim dönemi süresince en çevreci okul olmak için yarıştı.

Şişli Belediyesi’nin düzenlendiği törene Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit YENTÜRK, Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Esra Gürhan Bozyazı DAYLAN, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Çevre sorunlarına dikkat çekmek isteyen öğrenciler çevre konulu gösteriler ile atıklardan tasarladıkları kıyafetlerle defile gerçekleştirdiler.

96 okulun katıldığı kampanya kapsamında çevreye ve ülke ekonomisine dair birçok kazanım sağlandı. Geri dönüştürülebilir / kazanılabilir atık toplanması sonucunda elde edilen kazanımlar;

– 46 okulun topladığı 67 ton 740 kg ambalaj atığı ile 1.139 adet ağaç kesilmekten kurtuldu, 321.000 kwh elektrik enerjisi tasarrufu, 1.742 ton su tasarrufu, 262 varil petrol tasarrufu sağlandı.
– 22 okulun topladığı 2 ton 992 kg atık pil ile hava, toprak ve yeraltı suyunun kirliliği önemli ölçüde engellenmiştir.
– 12 okulun topladığı 1 ton 546 kg e-atık ile hava, toprak ve yeraltı suyunun kirliliği önemli ölçüde engellendi, yüzde 10 geri kazanım sağlandı.
– 10 okulun topladığı 1 ton 373 kg bitkisel yağ atıkları ile 1 Milyar 373 Milyon litre suyun kirletilmesi önlendi, 1.373 litre biyodizel üretilerek ekonomiye katkı sağlandı, atık yağlar geri dönüştürerek kötü koku ve olası yangınlar önlendi, kanalizasyon sistemlerine zarar vermesi önlendi.

Yarışmaya katılan okullara verilen ödüller;

– 250 kg atık pil getiren okula tablet bilgisayar
– En çok kağıt, plastik, metal ve cam atığı toplayan ilk üç okula dizüstü bilgisayar
– 1.500 kg e-atık toplayan okula çok fonksiyonu yazıcı
– 50 kg atık yağ getiren okula 20 kg temizlik malzemesi
– 400 kg plastik şişe/kapak toplayan okula tekerlekli sandalye/yürüteç
– 100 kg atık tekstil toplayan okulda bir öğrenci için giysi

  

  

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ÇOCUKLAR AÇIK HAVAYA ÇIKMALI!

Çocukların dijital teknoloji kullanım süresi ve içeriği kontrol edilmeli! Çocukların yaz tatilinde açık havada zaman …