ADIM ADIM LGS TERCİHİ

LGS (Liselere Geçiş Sınavı) 2018 sonuçlarının açıklanması ardından gözler tercih sürecine ve bu süreçte yapılacaklara çevrildi. Bu yıl ilk kez uygulanan LGS’de tercihlerin nasıl yapılacağına yanıt rehber öğretmenlerden geldi. Okulların geçen yılki yüzdelik dilimine bakıp birebir tercih yapmanın yanıltıcı olacağı vurgulanıyor. Peki, LGS tercihi yaparken nelere dikkat etmeli?
LGS tercihleri pazartesi günü itibariyle E Okul üzerinden alınmaya başlandı. Dün başlayan lise tercihleri, 13 Temmuz’da bitecek. Ancak velilerin kafasında hâlâ birçok soru var.

Liselere girişte kontenjan tabloları dün ilan edildi ve tercihler başladı. Öğrenciler tercihlerini, 13 Temmuz’a kadar e-Okul üzerinden ya da bir devlet ortaokulu müdürlüğünden yapabilecek. Ancak ilk gün tercih listesi oluşturmaya çalışan veliler, sistem sıkıntıları yaşadı. Kontenjanlar ancak öğlene doğru görülebildi. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar, 30 Temmuz’da açıklanacak.

6 Ağustos’ta başlayan nakil süreci, farklı dönemlerle 6 Eylül’e kadar sürecek.

LGS tercihi yaparken nelere dikkat etmeli Yüzdelik dilim önemli mi?

REHBERLER İŞBAŞINDA
Tercihin başlamasıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), öğrencilere yardımcı olması için oluşturduğu 5 bin 495 komisyon göreve başladı. 5 bin 138’i okullarda, 140’ı rehberlik ve araştırma merkezlerinde, 31’i alışveriş merkezlerinde, 88’i park, şehir meydanı gibi il veya ilçelerin görünür noktalarında ve 98’i ise gezici (mobil) komisyonu olarak hizmet veriyor. MEB’in görevlendirdiği rehberlik uzmanıyla adım adım tercih sürecini konuştuk.

Komisyona giden öğrenci T.C. kimlik, okul ve güvenlik kayıt numaraları ile e-Okul’a giriş yapıyor. Ekranın sol tarafında ‘Sınav İşlemleri Modülü’ açılıyor. Modülde sırasıyla yerel yerleştirme, sınavla öğrenci alacak ve pansiyonlu okul tercih işlemi sekmesi yer alıyor.

AYNI TÜRDEN ÜÇ LİSE
Yerel yerleştirme: İlk üçü ‘Kayıt Alanı’ndan olmak şartıyla, en fazla 5 tercih yapılabiliyor. Öğrencinin ikamet adresinin bulunduğu ‘kayıt alanı’ndaki okullar ‘yeşil’ renkle gösteriliyor. Aynı türden (Anadolu, Meslekî ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip) en fazla 3 okul seçilebiliyor. Kılavuzda açıklanmayan bir konu da, en az kaç okul seçilebileceğiydi. Sisteme göre bir okul yazmak da mümkün. Öğrencinin kendi kayıt alanında okul türlerinden en az üçer tane yer alıyor. Bunun için başka mahalledeki okul da, kayıt alanına eklenmiş olabiliyor. Kendi alanından okulları seçen öğrenci, isterse 2 tercihini ‘komşu kayıt alanı’ndan ya da ‘diğer’ bölümünden yapabiliyor. ‘Mavi’ renkle gösterilen ‘komşu kayıt alanı’ il/ilçenin öğrenci, okul kapasitesine göre, başka bir mahalle ya da ilçe olabiliyor. ‘Diğer’ ise, komşu kayıt alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki okulları kapsıyor ve ‘kırmızı’yla gösteriliyor.

3 PUAN ÜZERİ VE ALTI
Merkezi sınavla yerleştirme: Adrese dayalı kaydını tamamlayan, LGS’ye girdiyse, 1.373 okuldan beşini seçebiliyor. Okulların taban puanı, başarı sırası açıklanmadı. Edinilen bilgiye göre, geçen yılki yüzdelik dilimler baz alınarak, bu seneki yüzdelik dilimler öngörülmeye çalışılıyor. Ancak rehberlikçiler aradan okullar çıktığı için yüzdelik dilimlerin geçen yıla göre farklılık göstereceğini de ekliyor. Örneğin, geçen yıl yüzdelik dilimi 8-10 olan bir okul, bu sene yüzde 6’lık dilimden öğrenci alabilir. Adaya yüzdelik diliminin 3 puan üzerinde ve 3 altında tercih yapması öneriliyor. Okulların geçen yılki yüzdelik dilimine bakıp birebir tercih yapmanın yanıltıcı olacağı vurgulanıyor.

SINIRLAMA YOK
Pansiyonlu okullar: Kayıt alanı sınırlaması olmadan, sınavla alacak pansiyonlu okullar hariç, Türkiye’nin her yerindeki pansiyonlu liseler listeye eklenebiliyor.

ADRESE DAYALI TERCİH ZORUNLU
Öğrenciler; ‘Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar’, ‘Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar’ ve ‘Pansiyonlu Okullar’ olmak üzere üç grupta en fazla 15 tercih yapabilecek. Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) girmeyen için bu, iki grupta olacak. Tüm öğrenciler, yerel yerleştirmeyle girilen okul tercihinde bulunmak zorunda. Aksi halde sınavlı ve pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

 

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

“15 YAŞINDA ÇİFTE BİRİNCİLİKLE TÜRKİYE’NİN GURURU OLDU”

“TÜRKİYE’NİN GENÇ PİYANİSTİ İLYUN BÜRKEV, PHİLADELPHİA MÜZİK FESTİVALİ BİRİNCİLİĞİ İLE ÜLKEMİZİ GURURLANDIRDI” Genç yetenek İlyun …