Anasayfa / EĞİTİM / TERCİH DÖNEMİNDE SÜRPRİZLER YAŞANABİLİR

TERCİH DÖNEMİNDE SÜRPRİZLER YAŞANABİLİR

Üniversite adayları, 7-14 Ağustos’ta doğru tercih yapmak için ter dökecek. ‘2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun son hali dün açıklandı. Son üç yıla ait başarı sırası verildi. ÖSYM, adayları verileri değerlendirirken sistemin değiştiğini unutmamaları konusunda uyardı. ‘Sürprizli’ bir dönemin yaşanabileceğini söyleyen uzmanlar ise, öğrencilere tercih sıralamalarını geniş tutmalarını öneriyor.
Sonuçlarını öğrenen 2 milyona yakın üniversite adayı için şimdi tercih heyecanı başladı. Adaylar, 7-14 Ağustos arasında lisans, önlisans, açıköğretim ve uzaktan öğretim programları da dahil olmak üzere, toplam 1 milyon 68 bin 327 kontenjan için tercihte bulunacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 3 Temmuz’da önbilgi için yayınladığı ‘2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun son halini dün açıkladı. Ancak kılavuzu gören adaylar, şaşırdı. Çünkü kılavuzda üniversitelerin puan ya da sıralaması yer almadı. Adaylar, sosyal medyada “Puan da sıralama da yok. Bu kılavuz bize nasıl kılavuzluk ediyor?” yorumları yaparak tepkilerini dile getirdi. ÖSYM, 8 saat sonra lisans ve önlisans için 2015, 2016, 2017 yıllarına ait en küçük puanla yerleşen adayın başarı sırasını yayınladı. ÖSYM yaptığı duyuruda, “Adaylar, bu bilgilerden yararlanırken 2018’de sınav sisteminin değiştiğini göz önünde bulundurmalı” açıklamasına yer verdi. Uzmanlar ise, “Sistem yeni olduğu için geçmiş yıllarla kıyaslama yapacak bir sıralama veya puan olmadığından adaylar sorun yaşayabilir. Normalde yüksek puanlı bir yere girmesi zor olan düşük puanlı öğrenciler yerleşebilir. Kazanması garanti gibi görünen yüksek puanlı öğrenciler de açıkta kalabilir. Bu nedenle geniş sıralama aralığında tercih yapmakta yarar var” diyor.

SONUÇLAR 31 AĞUSTOS’TA
Üniversite tercihleri, 7-14 Ağustos’ta yapılacak. Sonuçları ise, 31 Ağustos’ta açıklanacak. Bir bölümü kazanan adaylar, 3-7 Eylül’de üniversite kayıtlarını gerçekleştirecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, “Tercihlerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını da paylaşacağız. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra üniversite kayıtları 3-7 Eylül’de yapılacak” dedi.

BARAJLARI UNUTMAYIN
Başarı sırası barajları bu yıl da uygulanacak. İşte o barajlar:

TIP: 40 BİN
En büyük başarı sırası barajı tıp fakültelerinde. AYT’de ‘Sayısal’da en az 40 bin isteniyor.

MÜHENDİSLİK: 240 BİN
Mühendislik fakültelerinde su ürünleri, ziraat ve orman fakülteleri dışındakiler için en düşük başarı sırası 240 bin.

HUKUK: 150 BİN
En çok rağbet gören bölümlerin başında olan hukuk fakültelerinde baraj, 150 bin. AYT’de eşit ağırlık puan türünde 150 bin başarı sırası gerekiyor.

EĞİTİM FAKÜLTELERİ: 240 BİN
Eğitim fakültesi 240 bin sıralamasının üstünde olan öğrencilere kapısını açıyor.

MİMARLIK: 200 BİN
Mimarlık için 200 bin sıralamasında olmak şart.

YELPAZEYİ GENİŞ TUTUN
Salim Ünsal (Rehberlik uzmanı): Barajı geçen aday sayısında çok büyük sapmalar yok. Bu da geçen yılın verilerine yakın ama daha iyi sıralardan tercih yapılması olasılığını arttırıyor. Sayısalda barajı geçen sayısında 130 bin civarında artış gözledik. Bu, beklentimizin altında ama yığılma çok yaşanmadığı için tercihi zorlamayacak. Belki bir miktar mühendislik, 240 bin barajından dolayı boş kalsa da geçen yıla oranla kontenjanlarda doluluğun daha yüksek olacağı söylenebilir. Eşit ağırlıkta da barajı geçenler arttı. Burada da daha düşük puan ve sıralarla daha iyi yerlere yerleşme şansı olabilir. Sözelde 330 puanın üzerindekilerin lisans kazanma olasılığı yüksek. Öğrenci lehine daha düşük sıralarda yerleşme imkânının yüksek olduğu bir yıl olabilir. Boş kontenjanda son yıllarda artış vardı ve en önemli sorunlardan biriydi. Bu yıl daha genel yerleştirmede boş kontenjanların daha az kalabileceğini bekleyebiliriz, zira tercih edecek aday sayısı barajı geçenler nedeniyle artacak. İki yıllıklarda ise özellikle TYT’de 700-800 bin sıralamadakilerin dahi şansının olacağı bir süreç bizi bekliyor. Adaylara tavsiyem tercihlerini hemen oluşturmak yerine, süreci ve sonuçları iyi takip etmeleri. Mutlaka uzman işliğinde tercihlerine son halini vermeleri.

TERCİH SAYISI 30’A YÜKSELTİLSİN
Onur Soğuk (Eğitim uzmanı): Bu yıl YKS ilk defa uygulandığı için adayların elinde tercih yaparken yararlanacakları kesin veriler yok. Yeni sistemle ilgili bilgi eksikliğinden dolayı karışıklık arttı, bilgi kirliliği çoğaldı. Adaylar, yine 2017’deki başarı sıralamasını baz alacak. Ama sistem değiştiğinden özellikle TM puanlarında gerileme yaşandığı için belirsizlik söz konusu. Bu sene belirsizlik sürpriz yaşatabilir. Mevcut sıralamaların geçen yıllarla kıyaslanmasına bakınca, özellikle TM adayları daha üst sıralardaki yerleri yazabilir. Örneğin, 40 bininci bir aday, geçen yılın 20 bininci sıralamasındaki yerden başlayarak listesini oluşturabilir. Açıkta kalmak istemiyorsa, sıralamasından daha düşükleri de seçebilir. Hatta listenin son üçüne daha düşük sıralamaları yazması yararlı.
“Bu yeri kazanamaz” denen öğrenciler, tercihine girebilir. Bu kadar karışık bir yılda 24 tercih yetersiz. En azından 30’a çıkarılsa öğrenciler rahat eder. YÖK’ün verisine göre, geçen yıllarda adaylar 24 tercih hakkının 14’ünü kullanıyor. Bu yıl hepsini bilinçli kullanmalarını öneriyorum. Ancak istemedikleri bölümleri kesinlikle yazmasınlar. Pişman olabilirler. İstemediği bir okulu kazanırsa sonraki yıl sınava girdiğinde ortaöğretim başarı puanı yarı yarıya düşecek ve sene kaybı olacak.

TERCİH YAPACAK ADAY SAYILARI

1 milyon 763 bin 657: TYT’de 150 barajını geçen aday sayısı
912 bin 284: AYT Sözel’de 180 barajını geçen
745 bin 485: AYT Eşit Ağırlık’ta 180 barajını aşan
434 bin 358: AYT Sayısal’da 180 ve üstü alan
66 bin 898: AYT Dil’de 180’i geçen aday

Yazar Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

Türk Öğrencilere Yeni Fırsat Kapıları Açılıyor

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk Öğrencilere Yeni Fırsat Kapıları Açıyor.. 30 yıllık geçmişe …

0 Comments

TERCİH DÖNEMİNDE SÜRPRİZLER YAŞANABİLİR

Üniversite adayları, 7-14 Ağustos’ta doğru tercih yapmak için ter dökecek. ‘2018 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nun son hali dün açıklandı. Son üç yıla ait başarı sırası verildi. ÖSYM, adayları verileri değerlendirirken sistemin değiştiğini unutmamaları konusunda uyardı. ‘Sürprizli’ bir dönemin yaşanabileceğini söyleyen uzmanlar ise, öğrencilere tercih sıralamalarını geniş tutmalarını öneriyor. …

Daha Fazla Oku