Adnan Gündüz Kimdir?

41489_814281771_4870_n11.06.1957 yılında Edirne İli Uzunköprü İlçesi Turnacı Köyü’nde doğan Adnan Gündüz, babasının devlet memuru olması nedeniyle bir buçuk yaşında geldiği aynı ilçenin Değirmenci Köyü’nde ilkokulu, Uzunköprü ilçesinde 2. Murat Ortaokulu’nu bitirdikten sonra girdiği Devlet Parasız Yatılı sınavlarını kazanarak Nazilli Erkek İlköğretmen Okulu’na başladı. Öğretmen olmasına bir yıl kala aniden gelen bir kararla “Öğretmen Okulları, öğretmen yetiştirmekten vazgeçip öğretmen liseleri” haline dönüştürülünce başlayan öğretmen okulları boykotlarında en ön saflarda yerini aldı. Yasalarda olmayan akla hayale gelmeyen cezalar kendisine uygulanmaya çalışırken o yasal yollarla hakkını aramaya devam etti. Danıştay 11. Dairesi verilen cezanın uygulamasını durdurunca tekrar Nazilli Erkek İlköğretmen Okulu’na dönmesi gerekirken O’nu Akşehir Erkek İlköğretmen Okulu’na naklettiler. Bu okulda akla hayale gelmeyecek karmaşık siyasi ilişkilerin göbeğinde buldu kendisini. Kendisi sporun her türlüsünü yapmış ve profesyonelce futbol oynamış ve güreş yapmış birisi olmasına karşın Beden Eğitiminden tek ders sınavına girdi. Polis nezaretinde girdiği sınavı kazanıp mezun olunca atamasını beklemeye başladı.

İşte bu esnada basın dünyası ile tanıştı. İlk önce Akşehir’de yerel olarak yayınlanan İlerici Akşehir Gazetesi’nde ilk makalesi yayınlandı. O gazetenin hem yazarlık hem muhabirliğini yaparken, ardından Milliyet Gazetesi Taşra Muhabirliği-DRHA İç Anadolu Temsilciliği ve Konya’nın Sesi Gazetesi yazarlığı birbirini takip etti.

Bu arada tayini çıkıp Zonguldak İli Karabük İlçesi Keyfallar Köyünde Stajyer Müdür Yetkili Öğretmen olarak çalışmaya başladı.

Uzun bir süre öğretmenlik-yazarlık ve muhabirliği bir arada götürmeye çalışan Adnan Gündüz iki işi bir arada götürmesi olası olmayınca çok sevdiği öğretmenlik mesleğinden istifa etti ve kendisini tamamen yazarlık ve gazeteciliğe verdi. Yazdıkları Edirne’den Kars’a yurt genelinde yayınlanan yerel gazetelerde yayınlanırken 8 öyküden oluşan ilk öykü kitabı İMGE Yayınevi tarafından 1983 yılında yayınlandı.

İlk öykü kitabının içinde bulunan Öğretmen Ayakkabısı isimli bir öyküsünde anlattığı öykü kahramanı gerçek yaşamda o zamanki adıyla bir ilköğretim müdürüne benzeyince mahkeme salonlarında aldı soluğu. Mahkemenin 482/2 ile yargıladığı Gündüz’ün dosyası bilirkişiye giderken İl’de Türkçe öğretmenlerinden oluşan bir komisyon kurdurup incelemeye aldırdı. Bunun üzerine mesleğinden ikinci kez istifa etti.

Bu süreçte Günaydın ve Cumhuriyet gazetelerinde muhabirlik yaparak geçimini sağladı. Ayrıca Demokrat-Yes gibi bazı gazetelerin temsilciliklerini üstlendi. Yine ulusal medyada takma isimlerle yazdı.

Bu arada devam eden mahkeme, dosyayı bilirkişi sıfatıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Nur CENDER’e göndermişti. Onun yazdığı bilirkişi raporunda “yazarların hayallerindeki kahramanların gerçek yaşamda birilerine benzemesi yazarların tahayyüllerine sınırlama getirilmesini ve cezalandırılmasını gerektirmez.” görüşü ile mahkemeden kurtulunca bu kez de kendi başına gazete ve ajans yayıncılığına başladı.

Etkin Haber Gazetesi-Haber Ajansı adıyla oluşturduğu kuruluşunda 38 sayı dergi yüz on gazete yayınladı. Bu arada 2000 krizi ile karşılaştı ve ödeme güçlüğü yaşamaya başladı. Beyin ameliyatı geçirerek tekrar yaşama döndürülen Adnan Gündüz’ün gazetecilik yapması yasaklandı.

O da bu kez emekli olmak üzere kendi isteğiyle ayrıldığı öğretmenliğe tekrar döndü. “Bu can bu ten de durdukça yazacağım” diyerek ilk yazılarında okurlarına söz veren Adnan Gündüz’ün bu arada iki eseri daha yayınlandı. Önce Öğretmenim ve Parpudar Baba. Yayına hazır üç eseri de halen elinde bulunmakta bulunan yazar ve gazeteci-öğretmen Adnan Gündüz, eşi tarafından yayınlanan ÖĞRETMENİM isimli bir derginin ve bazı yerel dergilerin de editörlüğünü yapmakta.

2 Yorum Var “Adnan Gündüz Kimdir?

  1. Bu çileli hayat şaşırtmadı beni. Aynı yaşlardayız ve farklı kulvarda farklı engellerle cebelleştik.
    Geçmiş olsun.
    Birisi anı öykü, diğeri roman 2adet kitap yazdım ama, yayımlatmak için malum bildiğiniz engellerle uğraşıyorum bu günlerde. Bazı yayınevleriyle görüşmelerim sürüyor. Birisiyle anlaşmaya yaklaşmış bulunuyorum. Küçük bir miktar masraf ödememi istediler. O kadarcığı bile beni yorar. Kitaplarımın edebiyat değeri varsa, telif gelirinde gözüm yoktur.
    facebookda “öğretmenim dergisi” ile ilgili bir yazı okudum. Burayı öyle buldum.
    Emekliyim ve tıp fak. Okuyan bir çocuğum henüz son sınıfta. Bu yüzden para karşılığı yayımlayacak yayın evlerinin tekliflerine kapalıyım. Bana bu konuda ne önerirsiniz? Pazar günü (yarın) telefonla görüşebilmeyi umuyorum.

  2. Canım öğretmenim sizden ayrılalın 2 sene oldu 4. sınıfta ayrıldık bize yaptıınız o son konuşma hala kulaklarımda. şuan 6. sınıftayım ve üzerimde çok emeğiniz var hatırlıyormusunuz benle yusuf ikizim olur kendisi kavga ederdik hep siz ceza vermemi istermisin dediğinizde hayır hocam derdm sizde bana çok koca yürekli bir kızsın bunu unutma derdiniz UNUTMADIM mükemmel bir insansınız umarım hak ettiğiniz yere gelebilirsiniz SİZİ SEVİYORUM ve DAİMA SİZİN YANINIZDA OLACAĞIM SİZDE LÜTFEN BUNU UNUTMAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir