LİSE NAKİLLERİ İÇİN SON GÜN

LGS ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında kayıt hakkı kazandığı liseyi değiştirmek isteyen veya herhangi bir okula yerleşemeyenler için nakillerde son güne gelindi. Adaylar bugün saat 17.00’ye kadar ortaokul müdürlükleri aracılığıyla e-okul üzerinden tercih yapabilir. Sonuçlar 8 Eylül Cumartesi açıklanacak.
Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve adrese dayalı yerleştirme kapsamında herhangi bir liseye kayıt hakkı kazanamayan veya okulunu değiştirmek isteyenler için nakillerde son güne gelindi. Adaylar bugün saat 17.00’ye kadar ortaokul müdürlükleri aracılığıyla e-okul üzerinden nakil başvurusunda bulunabilir. Tercih sonuçları 8 Eylül Cumartesi açıklanacak. Peki kimler tercih yapma hakkına sahip, nakil başvuru şartları neler?

– 8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan, açık öğretim ortaokulundan mezun durumda olanlar ile herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşen/yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilir.

– LGS ile öğrenci alan okullara yerleşen adaylardan okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu yok.

BOŞ KONTENJAN ŞARTI ARANMIYOR
– Sınava katılmayan öğrencilere, LGS ile öğrenci alan okullar tercih ekranı açılmayacak.

– Yerleştirmeye esas nakil başvurularında, tercih edilecek okulun boş kontenjanı olması şartı aranmıyor.

– Öğrenci velisi düzeltme veya ret işlemi için takvimde belirtilen tercih süreleri içerisinde okul müdürlüğüne başvurarak, tercih listesinin düzeltilmesi veya iptal talebinde bulunabilecek. Tercih Başvuru Durumu “Reddedildi” olarak görünen öğrenciler yerleştirme işlemlerine dâhil edilmeyecek.

– Nakil tercihleri, sisteme okul müdürlüğü tarafından girilerek onaylandıktan sonra iki nüsha çıktısı alınarak, bir nüshasının imza karşılığı veliye verilmesi ve diğer nüshasının da okulda saklanması gerekiyor.

Yazar Öğretmenim Dergisi

Öğretmenim Dergisi

Diğer Haber

ANADOLU SELÇUKLU MİMARİSİ İLE HAYATA GEÇİRİLEN CAMİDE 500 KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLECEK

Tekirdağ Dr.İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi yerleşkesi içerisinde yer alan Hüseyin Köken Camisi ibadete açıldı …