5 Dünya Öğretmenler Günü Kutlu Olsun...
Tarih : 2017.10.05  06:51:54
Unesco tarafından 1944 yılında belirlenen ve 1993 yılından bu yana dünya üzerinde 100 ün üzerinde kutlanan 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun.

5 Ekim, 1966 yılında Paris'te yapılan ‘Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümü.  1993’tenbu yana de 5 Ekim tarihi tüm dünya ve Türkiye’de ‘Dünya Öğretmenler Günü’ olarak kutlanıyor.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'da bir kutlama mesajı yayınladı.

Bakan İsmet Yılmaz'ın  yayınladığı kutlama mesajı şöyle:

"Ülkemizde ve dünyada mesleğini büyük bir özveriyle ifa eden, gelecek nesillerin yetişmesinde, değerlerin yarınlara aktarılmasında bir meşale gibi toplumları aydınlatan tüm öğretmenlerin "5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü"nü kutlarım.

Toplumları kalkındıracak, onları hür, müreffeh ve huzurlu kılacak yegane öge eğitimdir. Milletler bugüne kadar getirdikleri ortak kültürleri, değerleri, milli ve manevi hassasiyetleri; bilgi ve birikimleri yarınlara ancak eğitimle aktarabilir. Eğitimle dünün olanaksızlıkları bugünün olanağı, geçmişin hayalleri mevcudun gerçeği olmuştur. Sadece ülkemiz adına değil tüm dünya için son derece önemli olan eğitimin temel unsuru öğretmendir.

Öğretmenlerimiz geleceğin inşasında tuğlaları bir bir yerine koyan en büyük gücümüzdür. Yarınlarımızı teslim edeceğimiz evlatlarımız, öğretmenlerimizin gayretleriyle fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller olarak yetişecek; ülkesini, tarihini, milletini, insanlığı tanıyıp seveceklerdir.

Milletleri yücelten ve milletlere yön veren şüphesiz öğretmenlerdir. İşte bu yüzden bir ülkenin şekillenmesinde en büyük pay ve paye elbette ki öğretmenlerin olacaktır. Bin bir meşakkatle, yılmadan, yorulmadan yüreğinde taşıdığı ışıkla rehber olan; birlik ve beraberliğin önemini, kardeşlik bilincini ve evrensel değerleri evlatlarımıza öğreten öğretmenlerimiz mesleklerden en muteberini ifa etmektedir.

Milli Eğitim camiasının neferleri olan öğretmenlerimizle güçlü Türkiye için güçlü nesiller yetiştirecek ve bu nesillerle birliğimizi, dirliğimizi, varlığımızı ilelebet sürdüreceğiz. Yurdumuzun her bir köşesinde ve yurt dışında tüm fedakarlığıyla görevini yerine getiren öğretmenlerimizin ve tüm dünya öğretmenlerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyor, görevi uğrunda şehit olmuş ve ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum."

128 kez okundu
Diğer Gündem Haberleri
Aktif Ziyaretçi: 2 Bugün Gelen: 136 Dün Gelen: 400 Toplam Ziyaretçi: 1085298